Az ukrán modell rendkívül vonzóvá vált: egy újabb ország készül arra, hogy jelentős üzleti megállapodásokat kössön az Egyesült Államokkal.


Az Egyesült Államok hamarosan a kritikus ásványi kincsekről szóló megállapodást köthet a polgárháború sújtotta Kongói Demokratikus Köztársasággal - írja a Financial Times.

Massad Boulos, Donald Trump amerikai elnök újonnan kinevezett Afrika-ügyi tanácsadója nyilatkozott, hogy betekintést nyert a megállapodás tervezetébe, és Félix Tshisekedi kongói elnökkel együttműködve egyeztettek a következő lépések ügyében.

A megállapodás elősegítené az amerikai magánszektor beruházásait a Kongói Demokratikus Köztársaságban, különösen a bányászati ágazatban

- Ezt fontosnak tartom megemlíteni - tette hozzá a tanácsadó.

A megállapodás tervezete alapján az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Pénzügyi Társasága vállalná, hogy támogatja a közép-afrikai államban zajló amerikai beruházások egy részének finanszírozását.

A megállapodás potenciálisan kompenzálhatná a kínai dominanciát, figyelembe véve az ország gazdag réz- és kobaltkészleteit.

Állítólag már több amerikai és más nyugati bányavállalat is érdeklődik a kongói lehetőségek iránt. Sem a szóban forgó vállalatok, sem a Fehér Ház nem nyilatkozott az ügyben.

Kongó, mely óriási réz-, kobalt-, koltán-, ón- és uránkészleteivel büszkélkedhet, februárban először lépett kapcsolatba az Egyesült Államokkal, egy olyan ajánlattal, amelyben bányászati jogokat ajánlott fel az amerikai támogatásért cserébe.

A megállapodás tervezete hasonlít arra, amit Ukrajna az Egyesült Államokkal kötne, azonban jelenleg még nem tisztázott, hogy Washington milyen konkrét biztonsági támogatást lenne hajlandó biztosítani Kinshasának.

A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti vidékén az utóbbi hetekben a ruandai támogatással működő M23 felkelőcsoport jelentős területeket szerzett meg.

Az Egyesült Államok nemrégiben sikeresen közvetített egy megállapodást a felkelők és a kongói kormány között. Ennek keretében a milicisták elhagyták az amerikai érdekeltségű ónbánya egyes részeit, míg a kongói kormányerők leállították a felkelők ellen indított dróntámadásaikat.

Related posts