Az űrtevékenység sikerének kulcsa a szakértelem és a rugalmasság.
Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szóvivője szombaton kiadott közleményében hangsúlyozta, hogy az európai űrtevékenységek terén a kompetenciák fejlesztése és az ellenállóképesség fokozása kulcsfontosságú a versenyképesség megőrzésében.
A közlemény alapján a minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára pénteken Brüsszelben vezette a Versenyképességi Tanács ülését, amely az űrtevékenységekkel foglalkozott. Az esemény során a tagállamok egyhangúlag támogatták a kompetenciák megerősítésére vonatkozó ajánlásokat, valamint megvitatták az EU űrprogramjának időközi értékelését.
Az űrtechnológia gyors fejlődése megköveteli, hogy az Európai Unió biztosítsa autonóm hozzáférését az űrhöz és megerősítse stratégiai autonómiáját. A Galileo és Kopernikusz programok sikerei mellett az új projektek, mint például a GOVSATCOM, alapvető fontosságúak az EU technológiai függetlensége szempontjából.
A küldöttek egyetértenek abban, hogy a gondosan megtervezett és végrehajtott űrpolitikai lépések kulcsszerepet töltenek be az EU technológiai függetlenségének megőrzésében, az űrinfrastruktúrák ellenálló képességének fokozásában, valamint a gazdasági fejlődés előmozdításában - olvasható a közleményben.
Az iparágban jelentkező hiányosságok orvoslásához átfogó stratégiára van szükség, amely magában foglalja a készségek fejlesztését, a megfelelő szabályozási keretek megteremtését, valamint a nemzetközi együttműködés fokozását. E lépések célja, hogy Európa az űrkutatás területén megőrizze versenyelőnyét és technológiai önállóságát - hangzott el a vélemény.
Az ülést követően Szabados Richárd hangsúlyozta, hogy az űrtechnológia rohamos fejlődése és a potenciális alkalmazások jogi kereteket követelnek meg. Magyarország elkötelezett amellett, hogy támogassa az Európai Unió szintű űrjogi struktúrák kidolgozását. "Elengedhetetlen, hogy olyan jogi keretet hozzunk létre, amely szabályozza az állami és magánszereplők űrbeli tevékenységeit" – nyilatkozta. A tervek szerint az uniós űrjogi keretek megalkotása kiemelt prioritásként szerepel majd a közelgő lengyel elnökség programjában – tette hozzá az NGM.