Az amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy Európában akár 60 napos börtönbüntetéssel is sújthatják azokat, akik egy internetes véleményt megfogalmaznak.

Marco Rubio nemrégiben bejelentette, hogy megszüntetik a külföldi dezinformációval foglalkozó ügynökséget. A döntését azzal magyarázta, hogy fontos megóvni az amerikai állampolgárok véleménynyilvánítási szabadságát.
Marco Rubio, az amerikai diplomácia vezetője szerdán bejelentette a külföldi dezinformáció ellen küzdő szolgálat bezárását, és azt mondta, hogy meg akarja védeni a szólásszabadságot, amely szerinte Európában veszélyben van - írta az MTI.
Az amerikai külügyminiszter nyilatkozatában a szolgálat megszüntetését azzal indokolta, hogy "fontos megóvni az amerikai állampolgárok véleménynyilvánítási szabadságát".
Kiemelte: "A korábbi kormányzás idején ez a szolgáltatás, amely évente több mint 50 millió dollárt emészt fel az adófizetők pénzéből, hatalmas összegeket fordított arra, hogy elnyomja az amerikaiak véleményét, holott éppen azt kellett volna képviselnie."
A minisztériuma által sugárzott Foundation for Freedom Online honlapnak adott interjúban Rubio azt mondta, hogy a szolgálat bezárásával megtakarított pénzeszközöket "Amerika-barát üzenet terjesztésére" fogják fordítani, amelynek célja "a véleménynyilvánítás szabadságának védelme, amely világszerte veszélyben van, beleértve a szövetséges országokat is".
Rubio nem említette konkrétan Pekinget vagy Moszkvát, amikor a véleménynyilvánítás szabadságát fenyegető tényezőkről beszélt. Viszont utalt olyan "esetekre" Nyugat-Európában, amikor az emberek online közzétesznek valamit, majd váratlanul megjelenik a rendőrség az ajtójuknál, és akár 60 napra börtönbe is kerülhetnek.
Magyarországon egy tavaly életbe lépett jogszabály értelmében akár egy évnyi börtönbüntetést is kiszabhatnak az online zaklatásért.
"Ha egy ország, vagy az Európai Unió esetében országok egy csoportja (...) megtámadja az amerikaiakat azért, amit mondanak, az az Egyesült Államok számára irritálóvá válik, sőt, még annál is többé" - mondta.
Rubio figyelmeztetett, hogy az együttműködés lehetősége drámaian csökken, ha nem csupán Elon Muskot célozzák meg, hanem bárki mást is. Ezzel a megjegyzéssel a politikus arra utalt, hogy az Európai Bizottság tavaly figyelmeztette a közösségi oldal vezetőjét, aki Donald Trumppal tervezett interjút a platformján. "Ez súlyos fenyegetéseket idézhet elő az Egyesült Államok magas rangú hivatalnokai számára" - tette hozzá Rubio.
Ezzel összefüggésben Rubio elmondta, hogy a Trump-kormányzat az európai vezetőkkel folytatott tárgyalásain felveti a szólásszabadság kérdését.
Marco Rubio kifejtette: "Még mindig kiemelten foglalkozunk ezzel a kérdéssel diplomáciánkban, és ezt mások is észre fogják venni."
A külügyminisztérium bejelentése egy olyan időszakban érkezik, amikor az amerikai diplomácia várhatóan javasolni fogja költségvetésének felére csökkentését. A 2016-ban "Global Engagement Center" (GEC) néven alapított dezinformációellenes szolgálat már régóta a republikánus képviselők célkeresztjében van, akik 2024 végén blokkolták a költségvetését.
A szolgáltatás néhány hónappal Donald Trump első megválasztása előtt indult, mely utóbbit orosz beavatkozás vádja árnyékolt be. Robert Mueller különleges ügyész 2019-es jelentése nevezetesen megállapította, hogy az orosz állam "szisztematikusan beavatkozott a 2016-os elnökválasztásba", amit Moszkva mindig is tagadott. Donald Trump amerikai elnök újbóli hatalomra kerülése óta az igazságügyi minisztérium bezárta a Szövetségi Nyomozó Irodának (FBI) az amerikai választásokba való külföldi beavatkozás elleni küzdelemmel foglalkozó egységét.