Az EKB döntéshozója aggodalmát fejezte ki a stagnáló Európa helyzete miatt.


Európa növekedési perspektívái aggodalomra adnak okot az Európai Központi Bank döntéshozói körében. Ugyanakkor a védelmi költségvetés növelése pozitív hatással lehet a gazdasági kilátásokra. Az EKB illetékesei kiemelték, hogy a 2%-os inflációs cél eléréséhez a kamatok további módosítására van szükség.

Európa gazdasági helyzete aggasztó jeleket mutat, ami különösen a közgazdászok figyelmét köti le. Ezt a véleményt osztja Mário Centeno, az Európai Központi Bank (EKB) vezető döntéshozója is, aki a régió gazdasági kilátásait érintő fenyegetésekről beszél.

"Komoly aggodalommal tölt el az európai gazdaság helyzete" - nyilatkozta Centeno, a Portugál Nemzeti Bank kormányzója, pénteken a CNBC "Squawk Box Europe" című műsorában.

Csütörtökön az Európai Központi Bank (EKB) frissítette az euróövezetre vonatkozó gazdasági növekedési előrejelzését, és a jövőbeli bővülést 2025-re már csupán 0,9%-ra módosította, míg korábban 1,1%-os növekedéssel számoltak. Érdemes megjegyezni, hogy az euróövezet szezonálisan kiigazított bruttó hazai terméke (GDP) az utolsó negyedévben mindössze 0,1%-os növekedést mutatott.

Centeno a vártnál rosszabb előrejelzést az export és a beruházások csökkenésével magyarázta, összhangban az EKB hivatalos közleményével.

"A speciális beruházások Európában jelenleg meglehetősen óvatosan alakulnak. A szakértők szerint négy év szükséges ahhoz, hogy a magánszektor beruházásai visszanyerjék a 2023-as szintet. A lakásberuházások terén a helyzet még lassabb ütemben halad: hat év vár ránk, mire 2028-ra elérhetjük a 2022-es szinteket" - fejtette ki a szakember.

"Ezek az információk lényeges dilemmákat hoznak felszínre Európa gazdasági újjáéledésével összefüggésben" - emelte ki Centeno.

Az európai gazdaság lassú lehűlése egyre inkább aggasztó tényezővé válik az utóbbi hónapok során, különösen az Egyesült Államok részéről érkező vámfenyegetések fényében. Donald Trump, az amerikai elnök, már számos fontos kereskedelmi partner ellen bevezetett vámokat, és most azt is jelezte, hogy Európa is a célkeresztjébe kerülhet.

Az amerikai vámstratégia folyamatosan átalakul,

gyakoriak a szünetek, halasztások és kivételek, miközben zajlanak a tárgyalások és az érintett országok kölcsönös válaszintézkedéseket fontolgatnak.

"A vámok valójában adók, amelyek mind a fogyasztókra, mind a termelők számára terhet jelentenek. Kétségtelen, hogy ezek az adók egyértelműen befolyásolják a gazdasági helyzetet" – figyelmeztetett Centeno pénteken, hangsúlyozva, hogy végső soron senki sem kerülhet ki győztesen egy vámháborúból.

Centeno véleménye szerint Európa számára egy ígéretes lehetőséget jelenthet az EU védelmi kiadásainak emelkedése, amelyet a közelmúltban jelentettek be az Egyesült Államok és Ukrajna közötti feszültségek következtében. Amennyiben ezeket a csomagokat "alaposan kidolgozzák", úgy kedvező hatással lehetnek az európai gazdaság fejlődésére – hangsúlyozta Centeno.

A várható monetáris politikával kapcsolatban elmondta, hogy az irány egyértelmű. "Bár ezek a kamatcsökkentések a stagnáló európai gazdaság miatt történtek, az alapprognózisunk szerint az infláció középtávon 2%-ra mérséklődik - de ehhez a kamatok további változtatása szükséges" - mondta.

Egyúttal hangsúlyozta, hogy az EKB-nak adatokra épülő, ülésről ülésre történő döntéshozatali folyamatot kell alkalmaznia, figyelembe véve a jelenlegi gazdaságpolitikai bizonytalanságokat.

A piaci elemzések szerint 57% a valószínűsége, hogy az EKB nem módosít a kamatokon az áprilisi monetáris politikai ülésén, míg 43% az esélye egy újabb 25 bázispontos csökkentésnek.

A piacok az EKB politikájának alakulását nemcsak a bank nyilatkozatai, hanem az amerikai vámintézkedések és az európai védelmi kiadások fejleményei alapján is figyelemmel kísérik.

"Az áprilisi döntéshozatal során minden olyan információt mérlegelni fogunk, amelyet addigra összegyűjtünk" - fejezte be gondolatmenetét Centeno.

Related posts