A napelemek képviselik a jövő energiáját, és izgalmas új pályázatok is várhatóak a területen.


Lantos Csaba energiaügyi miniszter a Világgazdaságnak nyújtott tájékoztatást a legújabb pályázatokkal, aktuális statisztikákkal és jövőbeli tervekkel kapcsolatban.

November elején Magyarországon az ipari naperőművek összkapacitása elérte a 4 gigawattot, év végére pedig már a 4,1 közelében is volt. A saját célra termelőkből és háztartási méretűekből további közel 3,5 gigawattnyi működik az országban, tehát mindent egybevetve 7,5 gigawatt felett jár már a hazai napelemes rendszerek beépített teljesítménye.

Ez a fejlemény minden eddigi várakozást túlszárnyal, hiszen a korábbi stratégiai célkitűzés 2030-ra mindössze 6 gigawatt teljesítmény volt. A miniszter hangsúlyozta, hogy elkötelezettek a további fejlődés iránt, ezért mostantól 2030-ra a céljuk egy 30 százalékos részesedés elérése.

Az időjárás változékonyságához való alkalmazkodás elengedhetetlen, amely magában foglalja a hálózati rendszer modernizálását, a tárolási kapacitások növelését, valamint a felhasználók tudatosabb energiafogyasztásra való ösztönzését.

A hálózati vállalatok által bejelentett innovációk elegendő alapot nyújtanak ahhoz, hogy a már meglévő kapacitásokkal fenntarthatóan léphessünk tovább. 2024-re számos új állomás létesült kormányzati támogatás segítségével, és a távvezetéki fejlesztések üteme is jelentősen felgyorsult.

Lantos Csaba hozzátette, 2030-ra 12 gigawattnyi naperőművel kalkulálnak, ehhez azonban további hálózati beruházások szükségesek.

A jelenleg zajló pályázatok révén 260 milliárd forint támogatást nyújtunk a családok és vállalkozások számára. Az energiaügyi miniszter hangsúlyozta, hogy már most látja a lehetőséget arra, hogy hamarosan ez az összeg meghaladja a 300 milliárd forintot.

A 62 milliárd forintos állami hozzájárulással mintegy félszáz létesítmény készülhet el 2026-ban. A Napenergia Plusz Programban pedig már közel 21 ezer családot segített a kormány a napelemes rendszer és energiatároló telepítésében. Ebből nagyjából ötödük jutott el legalább az időközi kifizetési kérelme elfogadásáig, amelyből mintegy 43 megawattórányi tárolói kapacitás létesül, amely szolnokiénak több mint kétharmada.

Az energiaügyi miniszter azt is kiemelte, az ő értelmezésükben az elektromos autók szerepe nem merül ki a közúti zöldítésben, hiszen a járművek mozgó energiatárolóként besegíthetnek az árampiaci feszültség enyhítésében is.

Az elektromos autók népszerűsége 2020 eleje óta elképesztő ütemben nőtt, hiszen a hazai utakon már 70 ezer ilyen járművel találkozhatunk, ami kilencszeres növekedést jelent. Az Energiaügyi Minisztérium két különböző pályázati lehetőséggel igyekszik tovább serkenteni ezt a trendet, a célja pedig az elektromobilitás elterjedésének felgyorsítása. A vállalati flották környezetbarát modernizálását támogató pályázat keretében eddig a 30 milliárd forintos keret bő kétharmadát már igényelték. Ráadásul a részvételi feltételek október végén történt könnyítése óta jelentősen megnőtt az érdeklődés a tavaszig elérhető források iránt.

Egy újabb felhívás az e-töltőhálózat fehér foltjainak felszámolását célozza 28 milliárdos kerettel. A működőképes berendezések közel fele Budapesten vagy Pest vármegyében van jelenleg, így a Minisztérium kiemelt céljai között szerepel, hogy vidéken is vonzóbbá tehessék a zöldautózást, előmozdítva az országos lefedettséget.

Related posts