A magyar fiatalok kezében rejlik a jövő kulcsa.
Fésűs Nelly gyönyörű lánya, Horváth Csenge, nemrégiben egy világsztárral, Michele Morronéval került a figyelem középpontjába. A párt egy romantikus pillanatban kapták lencsevégre, ahol egy csók is a levegőben lógott...
A "Megoldások a holnapért" 2025-ös kihívása a Közösség, Egészség és Fenntartható jövő tematikájában hívja össze azokat a fiatalokat, akiket vonz a tudomány és a technológia világa. A verseny egyik kulcsfontosságú eleme a Samsung nemzetközi Solve for Tomorrow programja, amely idén ünnepli fennállásának 15. évfordulóját, újraértelmezve a jövő felé vezető utat. Az idei, ötéves hazai kihívás frissített kategóriákkal, új tartalmakkal és képzésekkel várja a pályázókat, akik lehetőséget kapnak arra, hogy elsajátítsák a tervezői gondolkodás (design thinking) modern, jövőorientált eszköztárát, miközben fejlesztik személyes készségeiket, és részeseivé válnak egy inspiráló, támogató közösségnek. A program nem csupán a fiatalokra, hanem a tanárokra is nagy figyelmet fordít, hiszen számukra is fejlődési lehetőségeket kínál, többek között a stresszkezelés és annak módszertanának területén, amely új elemként jelenik meg az idei évben.
A 7-12. osztályos diákok számára izgalmas lehetőség nyílik a kreativitásuk kibontakoztatására! 2024. január 16. és február 17. között 2-6 fős csapatokban nevezhetnek be egy kétperces bemutatkozó videóval, amelyben bemutatják a választott problémájukat és a megoldási javaslataikat. A kezdeményezés, amely idén ünnepli 5. évfordulóját, az innovatív ötleteket hivatott népszerűsíteni, legyen szó hagyományos offline projektekről vagy modern, digitális megoldásokról. A zsűri a beküldött videókat a kreativitás, a kritikai gondolkodás és a megalapozottság szempontjából értékeli, emellett külön figyelmet fordítanak a társadalmi felelősségvállalásra, valamint a csapatmunka és a kommunikáció minőségére is. Ne hagyd ki ezt a remek alkalmat, hogy megmutasd, mit tudsz!
A Közösség kategóriában pályázó fiatalokat kifejezetten arra hívják fel, hogy nyújtsanak segítő kezet olyan személyeknek vagy csoportoknak, akiknek valamilyen nehézséggel kell megküzdeniük vagy kiközösítés éri őket. Az Egészség témájában olyan ötleteket várnak, amelyek támogatják a testi, lelki és szellemi egészség megőrzését, a stresszkezelési módszerek széleskörű elterjedését, vagy például az egészségügyi folyamatok digitalizációját. Fókuszba kerülhet az egészségügyben dolgozók és a betegek körülményeinek javítása, vagy akár az emberi méltóság megóvása nehéz helyzetekben. A Fenntartható jövő kategóriában pályázó diákok iránytűként tekinthetnek az ENSZ által meghatározott 17 célra a fenntartható jövőért. A fenntartható városoktól a nemi egyenlőségig, a minőségi oktatás és munkahely kérdésétől a biodiverzitás vagy akár a fenntartható termelés és fogyasztás tematikájáig számos problémafelvetési lehetőséget kínál ez a témakör is.
A Megoldások a holnapért kihívásában diákcsapatok versenyeznek: a jelen problémáira hoznak jövőformáló megoldásokat, azzal a céllal, hogy a közösséget szolgálhassák és a világot egy jobb hellyé tehessék. A program egy különleges alkotóműhely, ahol a több hónapig tartó folyamat során a résztvevőkből valódi jövőtervező közösség válik. Emellett szakmai támogatással, többek közt a neves szakemberek mentorálásával nem csupán jövőformáló ötleteiket fejleszthetik, hanem önmagukat is.
A kihívásba 50 csapat jut be, akik szakértői támogatással végzik el a képzést, amelynek során a magyar Blue Colibri startup által fejlesztett interaktív platformot használva, új tanulási felületen szerezhetnek jövőálló készségeket, miközben egymást is megismerhetik. A feltöltött szakmai videókon keresztül elsajátított design thinking-ismereteket, a kreatív gondolkodás és a problémamegoldás modern eszközeit a későbbi tanulmányaik, munkájuk során is kamatoztathatják. A március 1. és április 7. közötti első szakasz anyagai, online és élő eseményei is segítik a résztvevőket abban, hogy új megvilágításba helyezhessék ötleteiket.
Az ötéves kihívás nem csupán az elsajátítható ismeretek és készségek szintjén emeli meg a tétet, hanem egy új dimenziót is ad a résztvevők fejlődésének. A TOP 50-be kerülő fiatalok számára különösen fontos, hogy a stresszkezelésre fókuszáló képzések segítségével felkészüljenek a kihívásokra, emellett pedig megtanulják, hogyan adhatják át hatékonyan üzeneteiket. Az elvárt minőségű, figyelemfelkeltő videók készítése is középpontban áll, hiszen a sikeres kommunikáció kulcsfontosságú. A TOP 8 közé jutottak számára külön prezentációs gyakorlatokat szerveznek, amelyek során a félelmeiket kreatív energiává alakíthatják, így biztosítva, hogy a május 30-i döntőben magabiztosan és professzionálisan adják elő ötleteiket a zsűri előtt. A programban a tanárok szerepe kiemelkedő: ők nem csupán a közös workshopok során, hanem személyes mentorálással és facilitációs képzésekkel is támogatják a fiatalokat, különös hangsúlyt fektetve a stresszkezelésre és a motiváló visszajelzések nyújtására. A kezdeményezés célja, hogy a fiatal gondolkodók, tanáraik és mentoraik közösen felfedezhessék a jövőtervezés és a személyes fejlődés lehetőségeit, miközben az újonnan megszerzett tudás és eszköztár révén megtalálják a legjobb válaszokat saját kérdéseikre és kihívásaikra.
"Büszkék vagyunk rá, hogy immár ötödik éve Magyarország is fontos állomása a Solve for Tomorrow programnak: évadról évadra inspirál és meghat bennünket is, mennyi kreativitás, érdeklődés, és nem utolsósorban milyen magas fokú empátia jellemzi a mostani fiatal generációt. A legújabb, évfordulós idényben olyan alapvető emberi értékekre helyezzük a hangsúlyt, amelyek a pozitív társadalmi változások és a fenntartható jövő alapkövei lehetnek, és arra kaphatunk megoldásokat, hogyan állhat ezek szolgálatába a technológia, és miképp segítheti előmozdításukat - nyilatkozta Samu Zsófia, a Samsung Magyarország kommunikációs vezetője. - A gondolkodás, a közösség, és persze a sok szórakoztató élmény mellett előtérbe helyezzük a társadalmi elfogadást, a testi-szellemi egészséget. Idén is tárt karokkal fogadjuk az új jelentkezőket, csakúgy, mint a visszatérőket, hogy tovább épülhessen ez a nagyszerű közösség, és még több tehetségnek adhassunk friss eszközöket és teret a kibontakozáshoz."
A tavalyi évad győztes projektjében is egyszerre jelent meg a társadalmat, közelebbről az oktatást érintő problémák iránti érzékenység és az innovációhoz, a technológiához való érzék. A Polyp csapat, azaz Bacsur Dániel és Vajda Ádám a mesterséges intelligencia segítségével avatart hoztak létre, amely arra szolgál, hogy személyre szabottan támogassa a fiatalok tanulását, a tanulók saját ritmusához igazodva.
A jelenlegi diákok körében egyre több olyan munkahely jelenik meg, amelyről ma még csak álmodozunk, vagy éppen most bontogatja szárnyait – emelte ki Borsos Dorottya, az Edisonplatform vezetője az idei kihívás kapcsán. De hogyan készíthetjük fel a fiatalokat egy még ismeretlen jövőre? A válasz a 21. századi kompetenciákban rejlik, amelyek lehetővé teszik, hogy bármikor és bárhol alkalmazhassák tudásukat egy folyamatosan változó világban. Az EdisonKids/Samsung verseny keretében gyakorlati feladatok, új szemléletű módszerek és innovatív képzések révén támogatjuk a tizenévesek kreativitását, problémamegoldó képességét, kritikai gondolkodását és együttműködési készségeit. A verseny szakmai struktúrája az említett kompetenciák megerősítésére, a gyakorlati megközelítések alkalmazására, a dobozon kívüli gondolkodás ösztönzésére, valamint a soft skillek fejlesztésére összpontosít. Szeretettel várjuk az új és visszatérő csapatok jelentkezését!
Fedezd fel a Megoldások a holnapért 2025-ös kihívását, ahol a még intenzívebb törődés, egy támogató és inspiráló közösség, valamint megújult képzések várnak rád! Számos területen alkalmazható gyakorlatokkal gazdagodhatsz, legyen szó szakmai fejlődésről vagy személyes kihívásokról. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy csatlakozz az első nevezők és a visszatérő pályázók közé!