A lázadócsoport vezetője úgy véli, hogy Szíriából nem indítható katonai offenzíva Izrael ellen.


Ahmed as-Saráa, aki korábban Abu Mohammed al-Dzsúláni néven volt ismert, a The Times brit konzervatív napilapnak adott keddi interjújában arra figyelmeztetett, hogy Izraelnek sürgősen fel kellene hagynia a szíriai célpontok elleni légitámadásokkal. Kifejezte, hogy az izraeli erők vonuljanak vissza az Aszad-rezsim megdöntése után megszerzett szíriai területekről.

Izrael eddigi támadásainak fő indoka a szíriai területen az volt, hogy ott aktívan működött az Irán által támogatott Hezbollah síita milícia, valamint más iráni kapcsolatokkal rendelkező fegyveres csoportok. Azonban a HTS vezetője szerint ez az érvelés mára már érvényét vesztette.

Saráa hangsúlyozta, hogy az újonnan alakult szíriai vezetés határozottan elkötelezi magát az 1974-ben Izraellel kötött fegyverszüneti és csapatszétválasztási megállapodás mellett, és nyitott arra, hogy visszaengedje az ENSZ-megfigyelőket a térségbe.

Az izraeli kormány az Aszad-rezsim megbukása után arra a következtetésre jutott, hogy az 1974-es megállapodás jelenleg nem alkalmazható, mivel a szíriai hadsereg elhagyta az egyezmény által kijelölt pozíciókat. Ennek következtében az izraeli hadsereg birtokba vette a Golán-fennsíkon létrehozott ütközőzónát, amely az 1974-es tűzszüneti megállapodás értelmében az ENSZ ellenőrzése alá tartozott. Izrael a katonai akcióját azzal indokolta, hogy nem tűrheti el ellenséges erők megjelenését a határainak közvetlen közelében.

Ahmed as-Saráa a The Timesnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy az új szíriai vezetés elkötelezett amellett, hogy elkerülje a konfliktusokat, legyen szó Izraelről vagy más nemzetekről. Kijelentette, hogy Szíria földjét nem kívánják katonai támadások bázisaként használni Izrael ellen.

Hangsúlyozta, hogy a szíriai népnek sürgősen békére van szüksége, és az izraeli légicsapásoknak azonnal le kell állniuk. Emellett arra figyelmeztetett, hogy Izraelnek vissza kell vonnia csapatait a korábbi pozícióikba.

A HTS vezetője nyilvánosan arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy a Szíria Aszad-rezsim alatti szankcióit oldják fel, és emellett sürgette, hogy az általa irányított lázadócsoportot töröljék a terrorszervezetek nyilvántartásából. Ahmed as-Saráa véleménye szerint a "terrorista" jelző sokkal inkább az Aszad-rezsimre lenne jellemző.

A brit kormány 2012-ben, a terrorizmusellenes jogszabály keretein belül, terrorszervezetnek minősítette a HTS-t, ezzel megtiltva a csoport brit területen végzett tevékenységeit. A döntés hátterében áll, hogy a szervezet a múltban kapcsolatban állt az al-Kaidával.

A HTS ugyanakkor 2016-ban megszakította kapcsolatait a terrorhálózattal.

Sir Keir Starmer, a brit miniszterelnök, nemrégiben hangsúlyozta, hogy a brit kormány számára jelenleg "nincs napirenden" a HTS terrorszervezetek listájáról való levétele.

David Lammy brit külügyminiszter a hétvégén a BBC televízióban kifejtette, hogy London "diplomáciai kapcsolatokat" tart fenn a szíriai lázadócsoporttal, amely az Aszad-rezsim megdöntésére törekszik.

Related posts