A Kreml és Trump támogatói is aggodalommal figyelik Biden rakétákról hozott döntését, mivel ez a lépés potenciálisan a harmadik világháború szélére sodorhatja a világot.
A felháborodott orosz vezetéshez egészen hasonló érveléssel álltak elő a megválasztott elnökhöz közel álló republikánusok, élesen bírálva Biden - szigorúan Kurszkra korlátozódó - rakétakilövési engedélyét.
Ukrajna "fordulópontnak" tartja az amerikai elnök vasárnapi döntését, amellyel megadta országa számára az engedélyt, hogy az Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú rakétákat (Army Tactical Missile Systems, ATACMS) használhassa Oroszországon belül mélyebben fekvő célpontok támadására is.
A 300 kilométer hatótávolságú rakéták kilövésére vonatkozó engedély azonban kizárólag a Kurszki térségre érvényes, válaszul Észak-Korea azon döntésére, hogy több ezer katonát küldött Oroszországba az orosz invázió támogatására. Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter közölte: "Minél távolabb tud Ukrajna lecsapni, annál rövidebb lesz a háború."
Orosz politikai vezetők, többek között a parlament felsőházának külügyi bizottságát irányító elnökhelyettes, fenyegető kijelentéseket tettek Biden döntésére reagálva. A véleményük szerint ez a lépés egy "harmadik világháború" kitöréséhez vezethet, és sürgős intézkedésekre kényszerítheti Oroszországot.
Élesen bírálta a döntést a magyar külügyminiszter és a szlovák kormányfő is. Szijjártó Péter szerint a lépés a háború eszkalálódását szolgálhatja, és egy globális konfliktus kirobbanásával fenyeget.
Donald Trumphoz közeli republikánus politikai szereplők szintén hasonló nézeteket fogalmaztak meg. Richard Grenell, az Egyesült Államok korábbi németországi nagykövete éles kritikát fogalmazott meg Joe Biden irányába, kijelentve, hogy a jelenlegi elnök lépései csak tovább fokozzák a háborús helyzetet. "Olyan érzésem van, mintha egy teljesen új konfliktust indítana el" - hangsúlyozta Grenell, akinek neve egy időben a külügyminiszteri posztra is felmerült, bár végül Trump Marco Rubio szenátor mellett döntött.
Ifjabb Donald Trump, a korábbi elnök fia, az X platformján megosztotta véleményét: „Úgy tűnik, a katonai-ipari komplexum mindent megtesz annak érdekében, hogy a harmadik világháború kitörjön, mielőtt apámnak lehetősége lenne békét hozni és életeket megmenteni.” Hasonló érzéseket fogalmazott meg Andy Biggs képviselő, valamint a radikális jobboldal ismert arca, Marjorie Taylor Greene is.
Más republikánus politikai vezetők, mint például Roger Wicker, éles kritikával illették Bident, amiért szerinte túl sokáig halogatta a döntéshozatalt. Josh Hawley szenátor pedig "vakmerőnek és felelőtlennek" titulálta az elnököt a rakéták engedélyezése kapcsán. A neves konzervatív véleményformáló, Matt Walsh is figyelmeztetett, hogy Biden lépései "háború kirobbantásához" vezethetnek az ukrajnai rakétákkal összefüggésben. "A Biden-adminisztráció éppen a távozás előtt próbálja meg elindítani a harmadik világháborút" – fogalmazott az X közösségi oldalon.
A Republikánus Párt nyilvánvalóan megosztott az Oroszország által megtámadott Ukrajna támogatásával kapcsolatban. Az áprilisi képviselőházi szavazáson 112 republikánus képviselő voksolt a 61 milliárd dolláros ukrán segélycsomag ellen, míg 101-en támogatták azt.
Trump a választási kampány során határozottan állította, hogy képes 24 órán belül lezárni az ukrajnai konfliktust. Egy tévéműsorban Mike Waltz, Trump nemzetbiztonsági tanácsadója, az eszkalációs létra fogalmát említette, amely a helyzet fokozódásának különböző szintjeit jelöli. A választások közeledtével Waltz azt is hangsúlyozta, hogy egy amerikai felhatalmazás erősítené a nyomást, hogy Vlagyimir Putyin, a Kreml vezetője valóban tárgyalóasztalhoz üljön.