A nagykanizsai hulladékgazdálkodás továbbra is a helyi önkormányzati vállalat irányítása alatt marad, miután sikerült megkötni a megállapodást a MOHU-val.

A MOHU (MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.) elfogadhatónak ítélte meg a megjelölt díjakat, így a hulladékszállítás Nagykanizsán továbbra is egy helyi vállalkozás által történhet – értesítette az MTI-t a cég szombati válaszában. A város polgármestere szombaton Facebook-bejegyzésében arról számolt be, hogy Nagykanizsa közössége összefogott és diadalmaskodott.
A MOHU korábbi döntése alapján ugyanis január elsejétől egy kaposvári cég látta volna el a térségben a szemétszállítási feladatokat, ami a helyi önkormányzati cégnek nagyon nem tetszett. Szilveszterkor több százan vonultak Nagykanizsa utcáira, hogy megakadályozzák a kaposvári cég kukásautóit a munkában. A kukás szakszervezet is szolidaritást hirdetett a nagykanizsai kukásokkal.
Horváth Jácint, a helyi polgármester, éles kritikát fogalmazott meg a döntéssel kapcsolatban, amely szerinte Nagykanizsát súlyosan érintette. Úgy véli, hogy a várost "egy rendkívül tisztességtelen tárgyalási, vagy inkább nem tárgyalási folyamat" keretein belül fosztották meg jogaitól. Horváth rámutatott arra, hogy bizonyos fideszes érdekcsoportok célja a nagykanizsai hulladékszállítás átvétele volt, és állítása szerint a MOHU az utóbbi hónapok során folyamatosan támogatta ezt a törekvést.
"Újabb tárgyalások után a Viridis-Pannonia [az önkormányzati cég] végül a MOHU által elfogadható, versenyképes, a szolgáltatás megfelelő színvonalát biztosító árakon vállalta el a kanizsai hulladékgyűjtési feladatokat. Így a jövőben is a nagykanizsai cég lesz a felelős a városi hulladékkezelésért" - közölte a MOHU. A nagykanizsai polgármester a fejlemények ünneplésére piros ruhás fáklyás gyűlést hirdetett szombat délutánra a nagykanizsai Erzsébet térre.
2022-ben vált világossá, hogy a Mol Nyrt. egyedüli pályázóként elnyerte a magyar állam által kiírt hulladékgazdálkodási koncessziót. Ennek értelmében 2023. július 1-jétől kezdődően 35 éven keresztül az olajtársaság felelős az évi közel 5 millió tonna települési hulladék összegyűjtéséért és kezeléséért Magyarországon. Ez a feladat körülbelül 4,5 millió háztartás és kétmillió gazdálkodó szervezet szolgáltatásához szükséges. A koncesszió révén a Mol újabb jelentős bevételi forrást teremtett magának, amely évi 150-200 milliárd forintot is jelenthet. A célok elérése érdekében februárban megalapították a Mol Körforgásos Gazdasági Kft.-t is. Bár a Mol nem volt meglepve a feladat nagyságától, utólagosan alvállalkozókat keresett a munkálatokhoz.