A háború ezredik napján Volodimir Zelenszkij az Európai Parlament képviselőihez fordult, hangsúlyozva, hogy a béke helyreállítása érdekében Putyint meg kell fosztani anyagi forrásaitól és hatalmi befolyásától.


Az ukrajnai konfliktus ezredik napján Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, határozottan arra kérte az Európai Uniót, hogy fokozza az intézkedéseit Vlagyimir Putyinnal szemben, hangsúlyozva a szorosabb együttműködés szükségességét a helyzet kezelésében.

Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, sürgette az Európai Uniót, hogy fokozza az Oroszország elnöke, Vlagyimir Putyin ellen irányuló lépéseit. Zelenszkij arra figyelmeztetett, hogy Putyint meg kell fosztani "pénzügyi forrásaitól és befolyásától", hogy Moszkvát rá lehessen kényszeríteni a "valós és konstruktív tárgyalásokra" a háború lezárása érdekében.

"Putyin nem értékeli az embereket és a szabályokat. Csak a pénzt és a hatalmat értékeli. Ezeket kell elvennünk tőle, hogy helyreállítsuk a békét" - mondta Zelenszkij kedden az Európai Parlament előtt a háború 1000. napja alkalmából tartott beszédében, amelyek felvételről vetítettek le.

"Senki sem találhat békét a csendes vizeken, ha közben a vihar tombol, ezért mindannyiunknak tennünk kell azért, hogy méltányosan és igazságosan zárjuk le ezt a konfliktust" – fűzte hozzá.

Zelenszkij hat perces beszédében arra figyelmeztette a politikai vezetőket, hogy ne engedjék, hogy a nemzeti választások iránti figyelmüket elvonják más ügyek. Kiemelte, hogy a figyelmüket és energiájukat a Kreml háborús gépezetének gyengítésére kell összpontosítaniuk. Az orosz hadsereg nemrégiben a hírek szerint 11 ezer észak-koreai katonát is bevetett, akik Oroszország oldalán harcolnak a kurszki térségben, így a helyzet még sürgetőbbé vált.

"Ez az észak-koreai kontingens hamarosan 100 000 fősre bővülhet - figyelmeztetett kedden Zelenszkij. (A Bloomberg korábban ugyanerről a számról számolt be G20-as forrásokra hivatkozva).

Zelenszkij a törvényhozók előtt kifejtette: "Míg néhány európai vezető a saját választási ügyeikkel foglalkozik, Ukrajna sorsa háttérbe szorul. Putyin viszont kizárólag arra összpontosít, hogy megnyerje ezt a háborút, és nem fog magától megállni. Minél több idő telik el, annál súlyosabbá válnak a helyzet körülményei. A legjobb pillanat arra, hogy Oroszországot még inkább nyomás alá helyezzük, mindig a 'ma'."

Észak-Korea közvetlen részvétele riadalmat keltett az egész Nyugaton, és állítólag ez késztette Joe Biden amerikai elnököt is arra, hogy ejtse régóta fenntartott vétóját, és engedélyezze Ukrajnának, hogy az Egyesült Államok által szállított ATACMS rakétákkal csapást mérjen Oroszország belső területeire. Németország azonban változatlanul ellenzi a Taurus nagy hatótávolságú rakéták biztosítását.

Ezekre a fejleményekre alapozva Zelenszkij felszólította a szövetségeseket, hogy támogassák Ukrajna jogát arra, hogy orosz területen található katonai raktárak, légi bázisok és rakétagyárak ellen indítson támadásokat. Emellett arra is figyelmeztetett, hogy sürgős intézkedésekre van szükség Oroszország "árnyékflottája" ellen, amelyet Moszkva titkos módon használ fel az olajkereskedelemre vonatkozó korlátozások megkerülésére, és emelte a szavát az Oroszországban befagyasztott vagyonok elkobzásából eredő bevételkiesés problémájára is.

Az EU továbbra is ellenáll a 210 milliárd eurót érő államvagyon elkobzására irányuló felhívásoknak. Ehelyett Brüsszel egy újszerű tervet dolgozott ki, amely szerint a vagyonból származó váratlan nyereséget az Ukrajnának nyújtott 45 milliárd eurós hitel fokozatos visszafizetésére fordítják.

"Ne felejtsük el, hogy Európa mennyi mindenre képes" - mondta Zelenszkij a képviselőknek, miközben ismertette javaslatait, amelyekkel "Oroszországot az igazságos béke felé terelné".

"Oroszország minden támadására és fenyegetésére határozott büntetőintézkedésekkel kell reagálni" - fogalmazott.

Zelenszkij, aki virtuális beszédét angolul mondta el, köszönetet mondott az Európai Parlamentnek a folyamatos támogatásért és azért, hogy "e szörnyű háború ezer napja közül egyetlen egy sem vált közös európai értékeink elárulásának napjává".

Zelenszkij kifejtette: "Megmutattuk, hogy ezek az értékek nem csupán üres szavak vagy elvont fogalmak. Az európai értékek és életmód, amikor tettek formájában megvalósulnak, valóban emberek életét óvják."

"Nem csupán azt tudtuk megakadályozni, hogy Putyin megszállja Ukrajnát, hanem az európai népek szabadságát is sikerült megóvnunk. Putyin, még Kim Dzsong Un támogatásával is, elhalványul az Európa összefogott ereje mellett."

Zelenszkij beszéde az európai parlamenti képviselők lelkes álló ovációjával indult és zárult, miközben a politikai képviselők közül sokan ukrán zászlóval díszített pólót és kitűzőt viseltek. Az elnök már többször is megjelent a parlamentben, különösen az invázió első napjaiban, amikor határozott ígéretet tett: "Senki sem tud minket megtörni."

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke hangsúlyozta Zelenszkij "valódi bátorságát", és kiemelte, hogy bármilyen jövőbeli békemegállapodásnak az igazságosság, a méltóság és a "semmi Ukrajnáról Ukrajna nélkül" elveire kell épülnie.

"Megosztom veletek a világos és egyértelmű üzenetünket: Ukrajna mellett foglalunk állást, amíg el nem érjük a szabadságot és a tartós békét" - nyilatkozta Metsola.

A háború ezredik napja Ukrajna számára kritikus időszakban érkezett el, mivel az orosz csapatok jelentős előnyre tettek szert keleten, és újult erővel bombázzák az ország energiarendszerét, amelyet sokan a téli humanitárius válság kirobbantására irányuló stratégiának tekintenek.

A komor évfordulóra akkor kerül sor, amikor Donald Trump megválasztott elnök a visszatérését készíti elő a Fehér Házba. Trump azzal az ígérettel kampányolt, hogy erőteljesen felül fogja vizsgálni az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai és pénzügyi támogatást, és "24 órán belül" megállapodást köt a háború befejezéséről, anélkül, hogy részleteket mondott volna arról, hogyan érné ezt el.

Egy nemrégiben adott rádióinterjúban Zelenszkij reményét fejezte ki , hogy a háború 2025-ben "diplomáciai eszközökkel" befejeződik.

Related posts