A Fővárosi Törvényszék nyilvános közleményt tett közzé, amelyben részletesen ismertetik, hogy milyen okok miatt lehetséges a lúgos orvos feltételes szabadlábra helyezése.


A Fővárosi Törvényszék hivatalos közleményt adott ki, miután nyilvánosságra került, hogy Bene Krisztián, a lúgos orvosként ismertté vált személy, feltételes szabadságra kerülhet az illetékes büntetés-végrehajtási bíró döntése alapján. A bíróság hangsúlyozza, hogy ez a döntés még nem jogerős, továbbá kiemelik, hogy a bíró a rendelkezésére álló információk alapos mérlegelése után, saját jogi és szakmai meggyőződése, valamint belátása alapján hozta meg ítéletét a lúgos orvos ügyében. "A bíró a rendelkezésre álló számos adat figyelembevételével, kizárólag a vonatkozó jogszabályok és saját belső meggyőződése alapján hozta meg a feltételes szabadságra bocsátásról szóló döntését!" – áll a közleményben.

A közleményben azt is részletezik, hogy hasonló ügyekben milyen szempontok alapján döntenek a bírók. Ilyen esetekben az elkövetett bűncselekményt, a kiszabott büntetést és az abból hátralévő részt, az elítélt személyiségét leíró szakvéleményeket, az elítélt büntetés-végrehajtási intézetben tanúsított magatartását szokták együttesen mérlegelni.

A Fővárosi Törvényszék legfrissebb közleménye részletesen bemutatja azokat a szabályokat, amelyek a lúgos orvos szabadlábra helyezésekor érvényesek. Az ügyben eljáró büntetés-végrehajtási bíró a nyilvánosan hozzáférhető ügyelosztási rend alapján hozta meg döntését a feltételes szabadságra bocsátásról. A bíróság elrendelte, hogy az elítélt pártfogó felügyelet alatt álljon, és külön magatartási szabályok betartását is előírta. Ezek közé tartozik, hogy az elítélt nem léphet kapcsolatba a bűncselekmény sértettjével, Renner Erikával, sem közvetlenül, sem harmadik fél közvetítésével. Ezen kívül tiltotta a bíróság, hogy a sértett személyét sértő vagy lejárató tartalmú információkat tegyen közzé. A bíróság arra is kötelezte az elítéltet, hogy tartózkodjon a sértett lakóhelyétől és munkahelyétől, valamint a feltételes szabadság ideje alatt nem hagyhatja el az ország területét.

A közlemény kiemeli, hogy a pártfogó felügyelet bevezetése és a speciális magatartási szabályok alkalmazása kizárólag a feltételes szabadságra bocsátáskor lehetséges. Amennyiben az elítélt a szabadságvesztését teljes mértékben letölti, akkor nincs lehetőség az illető nyomon követésére, olvasható a dokumentumban.

A lúgos orvos szabadulásáról hozott határozat jelenleg nem végleges, mivel az ügyészség fellebbezett ellene. A jogerős döntést a Fővárosi Törvényszék másodfokú tanácsa fogja meghozni a következő hetek folyamán.

Bene Krisztián 2013. március 12-én támadta meg volt barátnőjét, miután a nő pár hónappal korábban szakított vele. Renner Erikát megkötözte, elkábította, és maró lúgot locsolt a nő nemi szervére és annak környékére. A Budai Irgalmasrendi Kórház volt kórházigazgatóját összesen hatszor ítélték el, a büntetőügy eljárási furcsaságokat is tartalmazott, ám végül, 2018-ban Bene jogerősen 11 év börtönbüntetést kapott, és örökre eltiltották az orvosi hivatástól is.

Egy áldozat szempontjából lényegtelen, hogy mennyi időt tölt el egy bűnöző a börtön falai között. Az idő múlása nem számít, amikor a rendszer védtelenül hagyja őt, lehetővé téve, hogy újabb bűncselekményeket kövessen el. Az elzárás csupán a társadalom elvárásait szolgálja, miszerint azokat, akik bűncselekményt követnek el, el kell különíteni a közélettől, a hivatásuktól, és a közösségtől. Így tehát mindegy, hogy egy hónap, egy év vagy akár tíz év múlva engedik szabadon: a rendszer nem biztosít védelmet, és nem nyújt az áldozatok számára valódi biztonságot – fogalmazott Renner Erika a Telexnek adott nyilatkozatában, reagálva arra, hogy a bíróság 2024-ben úgy határozott, Bene Krisztián nem részesülhet feltételes szabadságban.

Related posts