A dél-koreai ellenzéki pártok jelenleg arra készülnek, hogy jogi lépéseket tegyenek a megbízott elnök ellen.


A Demokrata Párt alkotmányos vádindítványt nyújtott be Han Dokszu ellen az alkotmánybírósághoz. A vád alapja, hogy a döntéshozatalra összeült testületből hárman nincsenek jelen, és az ideiglenes államfő nem jelölt senkit a megüresedett helyekre.

Dél-Korea legnagyobb ellenzéki pártja, a Demokrata Párt (DP) alkotmányos vádeljárást kezdeményezett csütörtökön Han Dokszu dél-koreai miniszterelnök és megbízott államfő ellen, a szavazást az indítványról pénteken tartják a parlamentben - írja az Euronews. Kiemelik, az alkotmánybíróság döntéséhez kétharmados többségre van szükség, de a kilenc bírói tisztségből három betöltetlen. Ez is az indítvány oka, amit benyújtottak, hogy az ideiglenes elnök nem pótolta a bírákat.

A dél-koreai alkotmánybíróság előtt áll a feladat, hogy együttes döntést hozzon Jun Szogjol felfüggesztett elnök leváltásának ügyében. A konzervatív vezetőt a parlament december 14-én függesztette fel, miután tizenegy nappal korábban hadiállapotot hirdetett és katonai erőket vezényelt a parlament épülete elé. A bírósági kinevezések körüli viták tovább mélyítették az ország politikai válságát, megakasztották a magas szintű diplomáciai párbeszédeket, és bizonytalanságot szültek a pénzügyi piacokon – emelte ki a lap.

A vádakra válaszul Han Dokszu kijelentette, hogy megbízott államfői posztja nem ad neki felhatalmazást ilyen jelentős kinevezések lebonyolítására. A politikus, aki jelenleg egyidejűleg tölti be az államfői és a kormányfői szerepet, azt sürgeti, hogy a bírák kiválasztásában először az ellenzéki Demokratikus Párt (DP) és a kormányzó Néphatalom Pártja (PPP), amelyhez ő is tartozik, közössen állapodjanak meg.

Tagadja a felkelés vádját a dél-koreai elnök

A PPP képviselőinek többsége bojkottálta az ügyről szóló szavazást, mivel véleményük szerint a miniszterelnök államelnöki minőségében nem gyakorolhatja kinevezési jogait, amíg a saját felfüggesztett helyzetéről nem születik döntés. "Visszatartom az alkotmánybírók kinevezését, amíg a kormányzó és az ellenzéki pártok közös javaslatot nem terjesztenek elő" - hangsúlyozta Han Dokszu. Amennyiben őt is felfüggesztenék, feladatait a miniszterelnök-helyettes fogja átvenni.

A szöuli parlament döntése értelmében megkezdődött a dél-koreai elnök leváltásának folyamata. Az elnök, Jun Szogjol, határozottan kijelentette, hogy nem szándékozik lemondani, és mindent megtesz a hatalom megőrzéséért. A helyzet drámai fordulatot vett, amikor Jun rendkívüli katonai jogrendet hirdetett ki az ország területén, ezzel pedig a hadsereg felfüggesztette a parlament működését. Az események gyorsan zajlanak, és a politikai feszültség tovább fokozódik Dél-Koreában.

Related posts