A DeepSeek megjelenésével a tőzsdevilág szinte megrázkódott, mintha egy földrengés rázta volna meg a piacokat.


A DeepSeek, egy friss kínai startup, mindössze egy év alatt bemutatott egy forradalmi mesterséges intelligencia-modellt, amely alapjaiban formálhatja át a technológiai ipart és megkérdőjelezheti az Egyesült Államok jelenlegi MI-vezető szerepét. Az DeepSeek R1 modell olyan képességekkel rendelkezik, amelyek összevethetők az OpenAI, Google és Meta által kifejlesztett rendszerekkel, miközben a fejlesztési költségei csupán töredékét képviselik a nagyobb konkurenseknek. Ez az innováció új perspektívákat nyithat a mesterséges intelligencia alkalmazásában és versenyt támaszthat a globális piacon.

A vállalatot Liang Wenfeng alapította 2023-ban, és már tavaly júliusban, a 36Kr nevű kínai hírportálnak adott interjújában megosztotta saját gondolatait, amelyek fontos szerepet játszottak a cég kialakításában. A CNN-nek korábban tett nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a Kína és az Egyesült Államok közötti különbséget nem érdemes időben mérni, hanem sokkal inkább abban, hogy melyik nemzet másolja a másikat, és melyik képes valódi innovációra. Liang véleménye szerint Kína akkor érheti el, hogy utolérje és túlszárnyalja az Egyesült Államokat az innováció terén, ha a másolás helyett a saját kreatív irányvonalát követi. E cél érdekében ő és csapatának kevesebb mint kétszáz tagja elkötelezetten dolgozik, hogy a DeepSeek továbbra is növekvő népszerűségnek örvendjen.

Az Egyesült Államokban a kínai MI mobil verziója robbanásszerű népszerűségnek örvend, és az App Store-ban máris a legkeresettebb alkalmazássá vált, letaszítva a trónról a ChatGPT-t. De nem csupán az amerikai piacon aratott sikert; az új applikáció 51 másik országban is magáénak mondhatja a "legtöbbször letöltött ingyenes alkalmazás" titulust. A DeepSeek kiemelkedő hatékonysága és pontossága révén komoly versenytársa lett a ChatGPT-nek, különösen a matematikai feladatok, kódolás és nyelvi készségek terén, mindezt pedig az amerikai alternatíva árának csupán egy töredékéért kínálja.

A DeepSeek kapcsán Adam Kobeissi, a The Kobeissi Letter hírlevél alapítója hangsúlyozta, hogy a kínai startup eredményei radikálisan átalakíthatják az MI-piac eddig megszokott normáit. Megemlítette, hogy

A DeepSeek csapata mindössze kétezer Nvidia H800 chipet alkalmazott modelljeik betanításához, amelyek technológiai szempontból elmaradnak az amerikai vállalatok által használt legmodernebb chipektől. Ennek ellenére a DeepSeek szakemberei ügyesen ötvözték a különböző specializált modelleket, lehetővé téve ezzel a hatékonyabb adatfeldolgozást, így sikeresen ellensúlyozva a hardveres korlátokat. Ezek a chipek kikerülik az évek óta fennálló amerikai szankciók által bevezetett exportkorlátozásokat. Ezzel a megközelítéssel a DeepSeek bizonyította, hogy a kiemelkedő teljesítményhez nem feltétlenül szükséges a legfejlettebb technológia.

A DeepSeek V3 debütálása jelentős felfordulást idézett elő az amerikai tőzsdén, miután a piac hétfő reggel újra megnyitotta kapuit. Ez a kis kínai startup elképesztő mértékben, több százmilliárd dollárral rövidítette meg a befektetők pozícióit, ami pánikreakciót váltott ki a kereskedők körében. Az amerikai vezető cégeket összefoglaló indexek, mint például a NASDAQ, 3,1 százalékos, míg az S&P 500 1,5 százalékos esést könyvelhetett el mindössze néhány óra leforgása alatt. E csökkenések mögött leginkább az amerikai technológiai vállalatok egyedi értékvesztése állt.

A vállalat mindössze néhány óra alatt közel hatszáz milliárd dollárral csökkentette piaci értékét, ami 17 százalékos visszaesést jelent. Az Alphabet (a Google anyacége) és a Meta részvényei is hasonló sorsra jutottak, és erős lejtmenetbe kezdtek. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a következő héten számos technológiai cég negyedéves eredményeit teszi közzé, ahol a jövőbeli stratégiáikról is beszámolnak. Mivel ilyen rövid idő alatt valószínűtlen, hogy megnyugtató válaszokat tudnának adni az új konkurencia megjelenésére, ez további piaci ingadozásokat generálhat. A szakértők egyetértenek abban, hogy nem csupán a technológiai ágazat szenved a kínai versenytársak felemelkedésétől, hanem az energiaszektor is. 2023-ban az Egyesült Államok energiaszükségletének 4,4 százalékáért a mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztések és adattárolás volt a felelős. Számos technológiai óriás atomerőművek vásárlásába kezdett, hogy biztosítani tudja ezt az óriási energiaigényt. Ezzel szemben a DeepSeek nem igényel annyi erőforrást és időt a fejlődéshez, így elképzelhető, hogy ez a megközelítés új irányt ad a mesterséges intelligencia innovációjának.

- fogalmazott meg Keith Lerner, a Truist bankholding elemzője, majd hozzátette:

A DeepSeek platformot a tőzsdei sikerének bejelentése után szinte azonnal kibertámadás érte. Ennek következtében a vállalat ideiglenesen korlátozta az új regisztrációk számát, és ígéretet tett arra, hogy a lehető leghamarabb megoldják a problémát. A támadás, valamint az új felhasználók hirtelen megugró száma valószínűleg túlterhelte a szervereket. Hasonló helyzet állt elő a ChatGPT esetében is, amikor először vált elérhetővé a nagyközönség számára; így ez a típusú rövid távú leállás nem számít rendkívülinek. A kapacitásbővítést követően a ChatGPT kezdeti leállása is helyreállt, és várhatóan a DeepSeek szolgáltatása is hasonlóan fog működni a problémák elhárítását követően.

A szankciók következtében a kínaiak komoly erőfeszítéseket tesznek saját chipiparuk fejlesztésére, együttműködve számos hazai vállalattal az önellátás céljának elérésében. Eközben a DeepSeek innovatív megoldásokat alkalmazva sikeresen megkerülte a technológiai akadályokat, és a hagyományos értelemben vett fejlettebb, nagyobb számú chipek helyett, kisebb és egyszerűbb chipek felhasználásával érte el a kívánt teljesítményt.

Donald Trump amerikai elnök arról beszélt, hogy az új vetélytárs feltűnésével itt az ideje a hazai techszektor ébredésének. Az elnök nem fél a kínai hatalomátvételtől a területen, sőt úgy fogalmazott, hogy a versengés feléledése nem árt majd az amerikai vállalatoknak, amik elkényelmesedtek a domináns pozíciójukban.

- mondta Donald Trump.

Az Egyesült Államok és Kína közötti gazdasági és technológiai versengés messzire nyúlik vissza, de a második Trump-kormánnyal új lendületet vehet.

Biden és Trump között számos kérdésben mély ellentétek húzódnak, ám a Kínával kapcsolatos politikai megközelítésük alapvetően hasonló irányt mutat. Biden 2022-ben életre hívott CHIPS and Science Act-je, amely 280 milliárd dollárt irányzott elő a technológiai szektor, különösen a chipgyártás támogatására, Trump elnök részéről is támogatást élvez. Sőt, elképzelhető, hogy Trump még erőteljesebb protekcionista gazdaságpolitikát fog alkalmazni ezen a területen, ami azt jelenti, hogy az amerikai vállalatok számára komoly versenyhelyzet várható. A kormányzat pedig elvárja, hogy a támogatásokért cserébe konkrét eredmények szülessenek.

Más vezetők a kiberbiztonsággal kapcsolatban fogalmaztak meg aggályokat. Ed Husic Ausztrália technológiáért és iparért felelős minisztere az ABC ausztrál portálnak aggodalmának adott hangot.

- felelte.

Elon Musk, a Tesla és a SpaceX vezérigazgatója, fenntartásokkal fogadta a DeepSeek állításait. Különösen megdöbbentette az a kijelentés, hogy mindössze kétezer Nvidia chip felhasználásával képesek voltak olyan teljesítményt produkálni, amely versenyképes lehet a ChatGPT-vel. Musk az X-en (korábban Twitter) nyíltan megkérdőjelezte a startup átláthatóságát és az adatok megbízhatóságát. Más iparági szakemberek, mint például a Scale AI vezérigazgatója, Alexandr Wang, szintén felhívták a figyelmet arra, hogy a kínai vállalat mögött esetleg akár ötvenezer, szankciós listán szereplő Nvidia chip állhat.

Az új mesterséges intelligenciával kapcsolatosan sokan kifejezték kételyeiket, míg mások forradalmi áttörésekről beszélnek. Az biztos, hogy az ilyen és hasonló hírek egyre inkább a figyelem középpontjába kerülnek az utóbbi években, nem csupán a MI területén, hanem az autóipar, mobilkommunikáció, 5G technológia és a gyorsvasutak világában is. Ez a tendencia azt jelzi, hogy egy új korszak küszöbén állunk. Kína már nem csupán a világ olcsó termelésének központja, hanem egy olyan globális szereplővé vált, amely képes felvenni a versenyt, és sok esetben meg is előzi nyugati konkurenseit.

Related posts