A vállalatok közel 50%-a idén megnöveli a cafeteria keretét a fizikai munkavállalók számára - Gazdasági hírek - DigitalHungary - Ahol a digitális és a valóság találkozik. Az élet virtuális dimenziója!


2025-ben jelentős átalakulások zajlottak le a béren kívüli juttatások világában Magyarországon: szélesedett a támogatható juttatások palettája, és új elemek is megjelentek a rendszerben. "Felmérésünk alapján a fizikai munkavállalók cafeteria keretében a magyar cégek 40 százaléka már emelt, vagy tervez emelést az idei évben. Az egyik legfontosabb változás, ami a SZÉP-kártyát érinti, hogy 2025-től a feltöltött összeg 50 százaléka lakásfelújítási célokra is felhasználható. Emellett a kormány bevezette az Aktív Magyarok zsebet is. Ennek ellenére a megkérdezett cégek csupán 5 százaléka tervezi a SZÉP-kártya keretösszegének emelését" - emeli ki Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője.

A SZÉP kártya napjainkban a legkedveltebb juttatási lehetőség a kékgalléros munkakörökben, amely számos előnnyel jár a dolgozók számára.

A szakértők előrejelzései alapján a béren kívüli juttatások éves összege 2025-re várhatóan 8-13 százalékkal emelkedik. A SZÉP-kártya keretösszege 2025-ben már 560 ezer forintra nő, ami új lehetőségeket teremt a felhasználók számára. Ezentúl a kártya segítségével a feltöltött összeg 50%-a lakásfelújításra is fordítható. Továbbá, bevezetésre került az Aktív Magyarok zseb, amely rekreációs, szabadidős és sportcélokra havi maximum 10 ezer forint értékben használható. Érdemes megemlíteni, hogy bizonyos juttatások, mint például a kulturális belépők és sportrendezvények, adómentesen adhatók a minimálbér összegéig.

"Kutatásunk megerősítette, hogy a kékgalléros munkakörökben az egyik legnépszerűbb béren kívüli juttatási elem a SZÉP kártya, a megkérdezett cégek 80 százaléka nyújtja a fizikai dolgozóinak. Ezt követi az utazási hozzájárulás (55 százalék), valamint a bölcsődei, óvodai, gyermekgondozási, oktatási támogatás (65 százalék)" - emeli ki Mihályi Magdolna. Hozzáteszi: kulturális belépőket, jegyeket a felmérésben résztvevő vállalatok 30 százaléka kínál a kékgalléros munkavállalóinak a béren felül, de szabadidős és sportesemények látogatását is több cég támogatja (15 százalék). A juttatási csomagok részét képezi még néhány vállalatnál az egészségügyi hozzájárulás, az étkezési támogatás, valamint a jelenléti bónusz.

A munkavállalók véleménye kulcsfontosságú: a vállalatok teljes mértékben, azaz 100%-ban figyelemmel kísérik az elégedettségi szinteket.

A megkérdezett cégek 100%-a figyelemmel kíséri és értékeli a juttatási csomagok hatékonyságát, valamint a munkavállalói elégedettséget. Az elégedettségi kérdőívek a legelterjedtebb mérési módszerek közé tartoznak: a résztvevő vállalatok több mint fele alkalmazza ezeket a fizikai munkavállalók körében. Ezen kívül a cégek közel 50%-a a kilépési interjúk során is felméri a cafeteriával kapcsolatos elégedettséget. Fókuszcsoportos beszélgetéseket és egyéb interjúkat a megkérdezett vállalatok negyede végez a mérések érdekében. Továbbá, a válaszadó cégek 20%-a munkavállalói fórumokon és anonim visszajelzési lehetőségeken keresztül is gyűjt adatokat. A cafeteria költséghatékonysági elemzését a felmérésben résztvevő vállalatok 35%-a rendszeresen elvégzi.

"A dolgozók visszajelzései rendkívül fontosak és ezt mára a vállalatok is felismerték. A cafeteria-rendszer jelenlegi bővítése több választási lehetőséget biztosít a munkavállalóknak, így jobban igazíthatják a juttatásokat saját igényeikhez. A béren kívüli juttatások növekedése és diverzifikálása növeli a munkavállalók elégedettségét és motivációját. Az elégedett munkavállalók pedig produktívabbak és lojálisabbak a munkahelyükhöz" - hangsúlyozza a szakértő.

Nem csupán a cafeteria juttatás mértéke nő, hanem a bérek is emelkednek.

2025-re a minimálbér havi összege 290.800 forintra, míg a garantált bérminimum 348.800 forintra emelkedett. A Jobtain által végzett felmérés alapján a megkérdezett cégek negyede nem hajtott végre béremelést, és a jövőben sem tervez ilyet. Ezzel szemben a válaszadó cégek 75%-a már emelte, vagy a közeljövőben tervezi emelni a kékgalléros munkavállalók bérét. A fizikai munkaköröknél a cégek 60%-a 6-9%-os béremelésre számít, míg közel 14%-uk 10%-nál magasabb emelést tervez. A felmérésben részt vevő cégek 20%-a 3-5%-os emelést tervez, míg 3%-nál alacsonyabb emelést csupán a vállalatok 5%-a tervez a kékgalléros munkavállalók esetében – foglalta össze a Jobtain szakértője.

Related posts