Harminc év telt el azóta, hogy újra megnyitotta kapuit a Marosvásárhelyi Református Kollégium. Ez a jeles évforduló nem csupán a múltat idézi, hanem a jövőbe tekintve is inspiráló lehetőségeket kínál. A kollégium története gazdag hagyományokban és értékek
Egy hajdani bujdosó osztályból mára hétszáz lelkes diákkal büszkélkedő, elismert oktatási központ vált.
Egykori és jelenlegi tanárok, diákok, szülők, egyházi elöljárók, valamint a helyi közösség képviselői gyűltek össze szombaton, hogy együtt ünnepeljék a Marosvásárhelyi Református Kollégium újraindulásának 30. évfordulóját. A Kultúrpalota teli nagytermében megrendezett gálaműsor meghitt és családias hangulatban zajlott, ahol az iskola tehetséges diákjai ragyogtak a színpadon. Az ünnepi esemény különlegességét fokozta az óvodások, az elemi osztályos kis refisek, a kollégium zenekara, a néptánccsoport, valamint Enyedi Csaba irányításával működő Sola Gratia kórus produkciója. A műsor nemcsak a múlt méltatásáról szólt, hanem a közös hála kifejezéséről is, ezzel varázsolva felejthetetlen élményt a résztvevők számára.
A Marosvásárhelyi Református Kollégium története során hosszú és rögös utat tett meg. Három évtizeddel ezelőtt, számos nehézség után, mindössze egyetlen kilencedik osztállyal kezdte meg újra működését. Ma viszont már nemcsak középiskolaként, hanem bölcsődeként, óvodaként és elemi iskolaként is szolgálja a közösséget, gazdagítva ezzel a helyi oktatási palettát.
Az iskola újraindításában kiemelt szerepet játszó Csáky Károly nyugalmazott református lelkipásztor áhítatában kiemelte, adjunk hálát azért, hogy még mindig vannak iskoláink, ahol a gyerekeink magyar nyelven, a keresztény értékeket elsajátítva tanulhatnak.
- Ez az intézmény igazi kincsesbányája lett Marosvásárhely fiataljainak, akik Erdélyben keresik a tudás, a hit és a hazaszeretet forrásait - emelte ki.
Az idő értékéről beszélt ft. Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke. - Harminc évvel ezelőtt alkalmas volt rá az idő, hogy itt, Marosvásárhelyen újból megalakuljon a Református Kollégium. Az elmúlt harminc évben politikusaink és mi magunk is sokszor mérlegeltük, hogy mikor van itt valaminek az ideje, vagy éppen mikor nem szabad valamit megtennünk, mert felingerlünk vele másokat vagy még nem jött el az ideje.
Hálás szívvel emlékezünk arra a bátor és bölcs döntésre, amely harminc évvel ezelőtt lehetővé tette egy olyan intézmény létrehozását, amely nem csupán tudományos ismeretekkel gazdagította a fiatalokat, hanem a lelki egyensúlyra és a családi értékekre is nevelte őket. Ezzel a kezdeményezéssel nemcsak a tudás terjesztését, hanem a generációk közötti harmónia megteremtését is célul tűzték ki – emelte ki a püspök.
Harminc évvel ezelőtt nem csupán egy iskola kapuja nyílt meg újra, hanem egy új lehetőség is a nemzeti megmaradás érdekében - hangsúlyozta Dolhai István főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviseletében. Szavai szerint három évtized nem csekély idő egy intézmény életében; ezalatt hagyományok teremtődnek, értékek formálódnak, és egy erős közösség épül. Az iskola nem csupán a tudás színtere, hanem a személyiség fejlesztésének és közösségi értékek megerősítésének is fontos forrása. Az itt felnövő fiatalok feladata, hogy továbbvigyék ezt az örökséget, hiszen minden egyes szó, amit anyanyelvünkön kiejtünk, hozzájárul nemzetünk szellemi falának építéséhez.
Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere beszédében hangsúlyozta, hogy három évtizeddel ezelőtt, egy nehézségekkel és bizonytalanságokkal teli korszakban, bátor döntés született: egy olyan oktatási intézmény újraindítása, amely generációk során jelentős hatással volt a marosvásárhelyi közösségre, és amely mélyen gyökerezik a város kulturális és szellemi életében. Az eltelt harminc év során világosan kiderült, hogy az iskola nem csupán megőrizte, hanem tovább is vitte azt a szellemiséget, amely a református oktatás alapját képezi: a hit, a tudomány és a közösségi felelősség értékeit.
Bár a Marosvásárhelyi Református Kollégium három évtizede tartó újraindítása azt sugallná, hogy a felekezeti iskolák létrehozása ma már magától értetődő, a mindennapi helyzetek sajnos ennek ellenkezőjét mutatják - hívta fel a figyelmet Vincze Loránt, az Európai Parlament képviselője, utalva a római katolikus iskola alapításával kapcsolatos nehézségekre.
Antal Mihály Levente, Maros megye főtanfelügyelő-helyettese, úgy véli, hogy 30 évvel ezelőtt, amikor a kollégium újraéledt, egy különleges álom kezdődött. Ez az álom a tudás, a hit és a közösség szellemében bontogatta a több évszázados hagyományok virágait. Azóta ez az intézmény nem csupán a tanulás és a nevelés színhelyévé vált, hanem egy olyan közösségi tér is, ahol a diákok elsajátíthatják az emberi értékeket. Itt a tudomány és a vallás kéz a kézben járva, harmóniában létezhetnek, gazdagítva ezzel a fiatalok életét és tudásának mélységét.
A valaha szabadon szárnyaló hajó nem ütközött zátonynak.
- Három dolog miatt vagyunk ma itt: hogy ünnepeljük a marosvásárhelyi református oktatás harminc évvel ezelőtti újraindulását, hogy emlékezzünk az elmúlt 30 évre, és hogy hálát adjunk ezekért az évekért - hangsúlyozta Benedek Zsolt, a Református Kollégium igazgatója, aki szerint a szerencse és a gondviselés mellett a kitartó munkára is szükség volt ahhoz, hogy az intézmény az évek alatt fejlődjön és ma újraindulásának harmincadik évfordulóját ünnepelhesse.
Az első diákok kitartó munkája elengedhetetlen volt ahhoz, hogy a vallásos és felekezeti oktatás tovább élhessen, még a legnagyobb nehézségek közepette is. Az igazgató hangsúlyozta, hogy a pedagógusok elhivatottan folytatták az oktatást, míg a szülők hite és támogatása szintén kulcsszerepet játszott. E történet kapcsán a református kollégium sorsát egy szélnek eresztett hajóhoz hasonlította, amelyet sokan szerettek volna zátonyra futtatni. Azonban a bátor matrózok és a bölcs kapitányok irányítása alatt a harminc év során a Marosvásárhelyi Református Kollégium egykori bujdosó közösségéből ma már elismert intézménnyé nőtte ki magát, 27 csoporttal és közel 700 diákkal. Az igazgató megemlítette, hogy az évtizedek alatt 324 pedagógus irányította és oktatta a több ezer fiatal életét, akik mind-mind felültek erre a hajóra, mert bíztak a matrózokban. Az intézményvezető a Pro Schola díjjal is kifejezte háláját azoknak, akik kulcsszerepet játszottak az iskola újjáélesztésében, és akikkel együtt ünnepelhetik a harmincadik évfordulót, amely a marosvásárhelyi református oktatás újjászületésének szimbóluma.